Buty wojskowe

Jakie buty wojskowe wybrać?

Podczas kompletowania odzieży, która będzie używana podczas polowań oraz na strzelnicy ważne jest, aby w odpowiedni sposób dobrać nie tylko ubrania, ale także obuwie. Dobrze dobrane buty wojskowe zapewnią komfort podczas noszenia i pozwolą na ich długie użytkowanie.

Rodzaje butów wojskowych

Buty wojskowe są dostępne jako modele damskie i męskie i mogą mieć rozmiar od 36 do 48 w zależności od płci i wielkości stopy. Wyróżnić można także następujące rodzaje obuwia wojskowego:

  • trzewiki nazywane desantami – ich nazwa wzięła się stąd, że były one używane przez desant, po czasie zostały wprowadzone do innych jednostek wojskowych,
  • oficerki – mają wysoką cholewkę i sztywną podeszwę. Najczęściej używane były do jazdy konnej, a obecnie noszone są na różnego rodzaju paradach,
  • opinacze – są to trzewiki, które noszone były w czasie PRL-u. Używały ich służby mundurowe oraz robotnicy budowlani.

Buty wojskowe mogą mieć różną wysokość cholewki, która wynosi od 7,62 do 20,32 cm. Najniższe buty sięgają przed kostkę, a najwyższe sięgają do połowy łydki.

Można wyróżnić także buty o różnym stopniu wodoodporności, a także buty dostosowane do konkretnego terenu i panującej pory roku.

Podczas kompletowania odzieży, która będzie używana podczas polowań oraz na strzelnicy ważne jest, aby w odpowiedni sposób dobrać nie tylko ubrania, ale także obuwie. Dobrze dobrane buty wojskowe zapewnią komfort podczas noszenia i pozwolą na ich długie użytkowanie

Jak wybrać buty wojskowe?

Podczas kupna butów wojskowych należy wziąć pod uwagę wytrzymałość ich cholewki, która ma za zadanie ustabilizować piętę i kostkę. Cholewka musi przylegać do stawu skokowego i stopy. Najlepiej, aby była wykonana ze skóry naturalnej i syntetyku, aby noga mogła oddychać.

Materiały, z jakich wykonane są buty, muszą przepuszczać powietrze, aby noga była sucha, co wpłynie na komfort użytkowania obuwia. Buty muszą być lekkie i zarazem wykonane w sposób solidny, aby wytrzymały użytkowanie w trudnych warunkach.

Dobrze wykonane buty powinny wpływać na ochronę stopy przed urazami mechanicznymi. Ważne, aby buty miały miękką wyściółkę, która nie będzie obcierać stopy i powodować, że będzie się ona pocić.

Antypoślizgowa podeszwa umożliwi użytkowanie obuwia zarówno latem jak i zimą. Podeszwa powinna mieć bieżnik i odpowiednią grubość, ponieważ za gruba podeszwa wpływa na gorsze wyczuwanie podłoża oraz stabilizację stopy. Zimą sprawdzą się buty z membraną, która wpłynie na odpowiedni komfort termiczny podczas mrozów.

Wybierając buty wojskowe, trzeba zdecydować, w jakich warunkach będą one używane, a także zwrócić uwagę na porę roku. Ważne jest, aby przed zakupem przymierzyć nogę do butów, a także dobrać odpowiednie skarpety, które wpłyną na komfort użytkowania obuwia. Skarpety powinny być wykonane z materiałów oddychających i odprowadzających wodę.