Buty taktyczne

Buty taktyczne – czym są i jak wybrać te najlepsze?

Z butów taktycznych korzystają przede wszystkim pracownicy służb mundurowych. Z tego też powodu są zupełnie inaczej projektowane i konstruowane niż obuwie cywilne. Co warto wiedzieć o butach taktycznych i czym należy się kierować, by wybrać te najlepsze?

Czym są buty taktyczne?

Buty taktyczne to podstawowy element wyposażenia wszystkich służb mundurowych. Takie obuwie musi być nie tylko wygodne i wytrzymałe, ale również spełniać swoje zadanie nawet w bardzo trudnych ekstremalnych wręcz warunkach. To bardzo ważne bowiem wielu funkcjonariuszy służb mundurowych spędza mnóstwo czasu w pozycji stojącej. Dlatego dla ich zdrowia i komfortu obuwie, którego używają, musi być bardzo wygodne minimalizujące nieco konsekwencje intensywnej i wyczerpującej pracy. Buty taktyczne muszą być wytrzymałe i jednocześnie komfortowe niezależnie od tego, przez jak długi czas są noszone. Właściwa konstrukcja oraz odpowiednie dopasowanie dają możliwość uzyskania wysokiej stabilności i przyczepności niezależnie od tego, po jakim podłożu porusza się użytkownik.

Cechą charakterystyczną większości modeli butów taktycznych jest wysoka cholewka. W tym przypadku jej zadanie jest dokładnie takie samo, jak w przypadku obuwia górskiego – musi usztywniać kostkę i możliwie jak najlepiej zabezpieczyć ją przed skręceniem. Obecnie produkowane obuwie taktyczne bardzo często wyposażone jest w nowoczesne podeszwy oraz specjalne membrany, chroniące stopy między innymi przed wyziębieniem.

Z butów taktycznych korzystają przede wszystkim pracownicy służb mundurowych

Cechy idealnego obuwia taktycznego

Wybierając buty taktyczne, należy przede wszystkim ich typ dopasować do okoliczności, w jakich będą użytkowane. Na rynku wybór jest naprawdę bardzo szeroki, a poszczególne modele wyposażone są w różnego rodzaju udogodnienia. Dlatego też najpierw warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób będą one użytkowane a dopiero później wybrać się na poszukiwania odpowiedniego modelu spełniającego wszystkie wymogi.

Przy wyborze obuwie warto zwrócić uwagę na jego podeszwę, która ma zapewnić wygodę oraz odpowiednią amortyzację. W tym przypadku dobrze jest stawiać na modele o antypoślizgowej podeszwie, która zapewnia bezpieczne i stabilne poruszanie się po każdej nawierzchni. Przy poruszanie się na długich dystansach w zróżnicowanym terenie niezwykle przydatne będą buty taktyczne wyposażone we wkładki amortyzujące wstrząsy oraz nierówności podłoża. Dla zwiększenia komfortu i higieny warto wybrać lekkie i wygodne wkładki antybakteryjne.

Podział obuwia taktycznego

Podział obuwia taktycznego jest prosty i dość oczywisty. Można je sklasyfikować, mając na uwadze następujące parametry:

Podział obuwia taktycznego jest prosty i dość oczywisty

  • sezonowość – tu wyróżnić można buty zimowe, letnie oraz uniwersalne (przeznaczone do stosowania przez cały rok);
  • wysokość cholewki – mając to na uwadze obuwie taktyczne dzieli się na wysokie, średnie oraz niskie;
  • płeć – męskie, damskie i dziecięce (podział ten obowiązuje w przypadku modeli obuwia taktycznego, przeznaczonego do zastosowania innego niż służby mundurowe);
  • zastosowanie ocieplenia – buty można podzielić na te, które posiadają membranę i na te, które zostały jej pozbawione.

Buty taktyczne można również klasyfikować, mając na uwadze ich przeznaczenie oraz teren, do którego zostały przystosowane.

Jak zadbać o obuwie taktyczne?

Obuwie taktyczne, jeżeli jest odpowiednio czyszczone i pielęgnowane, zachowuje swoje właściwości zdecydowanie na dłużej. Wybierając preparaty do obuwia, warto mieć przede wszystkim na uwadze to, z jakiego materiału zostały wykonane, nieco mniejsze znaczenia ma forma preparatu czyszczącego i zabezpieczającego (najczęściej jest to żel, spray, wosk, pasta czy tłuszcz).

Warto również zaimpregnować obuwie jeszcze przed pierwszym jego użyciem, a następnie regularnie czyścić i powtarzać ich zabezpieczanie cyklicznie.

Warto jednak pamiętać o tym, że aby impregnacja była skuteczna, musi być wykonana na czystych i w pełni wysuszonych butach. W przeciwnym wypadku zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a buty mogą szybko ulec zniszczeniu, a tym samym stracić swoją użyteczność.